Czy myślisz, że umiejętność przemawiania publicznego jest potrzebna tylko niektórym ludziom; politykom, dziennikarzom, konferansjerom? Otóż nie! Każdemu z nas zdarza się przemawiać publicznie. Jeśli nie zawodowo to w sytuacjach osobistych. Kiedy chcemy coś ogłosić, zadać pytanie po ciekawym wykładzie, albo kiedy tłumaczymy się przed szefem – jest to forma przemawiania publicznego.

Jak zatem doskonalić tę tak ważną umiejętność? Poniżej przedstawiam 5 porad, które pomogą wprawiać się w sztuce przemawiania publicznego.

  1. Naucz się efektywnie słuchać innych. To dziwne, nie sądzisz? Żeby dobrze przemawiać najpierw trzeba skutecznie słuchać? Otóż to! Trenuj koncentrację uwagi na tym co mówi Twój rozmówca. Staraj się go zrozumieć, zadawaj celne pytania. W ten sposób nie tylko zyskasz sympatię rozmówcy, ale również poprawisz własne zdolności komunikacyjne i przywódcze.
  2. Ćwicz przed bliskimi osobami. Kiedy coś opowiadasz komuś z rodziny albo znajomym, spróbuj zrobić to w sposób atrakcyjny dla odbiorcy. Do swojej wypowiedzi wpleć elementy humorystyczne, nawiąż dialog ze swoim słuchaczem, obserwuj jego reakcje. Spróbuj bawić się intonacją głosu, mimiką twarzy i gestykulacją.
  3. Przełam własne opory i odważ się zabrać publicznie głos w dyskusji, wznieś toast na przyjęciu, zgłoś się na ochotnika do referowania na forum pracy grupy. Zacznij od krótkich form, żeby się oswoić. Powoli odkryjesz, że możesz sięgać po coraz więcej.
  4. Kiedy musisz wystąpić publicznie np. z jakimś wykładem – przygotuj się do niego odpowiednio wcześnie. Pozwoli to zmniejszyć stres i związany z nim dyskomfort. Najlepiej zrobisz, jeśli wcześniej nagrasz swoje wystąpienie a następnie je odsłuchasz. To pozwoli ci na wyeliminowanie wielu błędów.
  5. Jeśli czujesz, że chcesz więcej – zapisz się do klubu Toastmasters w swojej okolicy. Pozwoli Ci to na doskonalenie umiejętności przemawiania publicznego w przyjemnej atmosferze, pod okiem bardziej zaawansowanych członków klubu. Uczestnictwo w klubie Toastmasters pozwoli Ci na rozwój zdolności mówczych oraz liderskich a także będzie okazją do rozwoju osobistego na wielu płaszczyznach. Wielu zawodowych mówców i coachów zaczynało w ten sposób swoją karierę.

Nikt nie rodzi się ze zdolnością profesjonalnego i skutecznego przemawiania. Jest to jednak umiejętność, którą można i warto doskonalić. Znajduje się ona w zasięgu ręki każdego z nas. Trzeba tylko odrobiny czasu i dyscypliny, aby nauczyć się prze