Pierwszym krokiem w znalezieniu mentora jest stanie się typem osoby, z którą ktoś chce pracować.

Często mówimy o Toastmasters jako o nauce. Kładziemy nacisk na ocenę mowy, możliwość porażki w przyjaznym otoczeniu i opanowanie przywództwa. Istnieje jednak inny obszar, który może być najcenniejszym – mentoring.

Jako doświadczeni Toastmasters przypisujemy mentora każdemu nowemu członkowi, ale zbyt często proces mentoringu traktowany jest jako niewielka rola – po prostu wymóg zawarty w podręczniku Competent Leadership . W miarę rozpowszechniania się ścieżek w każdym mieście, większy nacisk zostaje położony na tę ważną rolę. Czemu? Jaka jest jego wartość?

Odkryłem, że wiele razy koncepcja lub proces można najlepiej poznać, patrząc na podobną sytuację w innym kontekście. Moje ostatnie doświadczenia poza Toastmasters mogą pokazywać odpowiedzi na te pytania.

Kilka miesięcy temu zdałem test wymagany dla amatorskiej licencji radiowej. Fascynują mnie aspekty komunikacyjne w tej dziedzinie, ale prawdziwą siłą napędową radia amatorskiego jest technologia elektroniczna. Na nieszczęście dla mnie granica mojej wiedzy z zakresu elektroniki zostaje osiągnięta po podłączeniu urządzenia i włączeniu go.

Aby dowiedzieć się więcej, dołączyłem do lokalnego amatorskiego klubu radiowego, który spotyka się co tydzień w celu prezentacji edukacyjnej. To brzmi trochę jak spotkanie Toastmasters, prawda? To mi daje odpowiedź, ale wciąż mam wiele pytań – bardzo podstawowych.

Podczas pierwszego spotkania Earl natychmiast podał mi swoją kartę i powiedział: „Zadzwoń do mnie w każdej chwili z pytaniami.” To jest mentor – ktoś z doświadczeniem, który jest chętny do pomocy. Mam jego numer na szybkim wybieraniu. Poznałem też Shane’a. Nasze osobowości się spasowały, więc rozmawiamy podczas każdego spotkania. Klub pracuje nad projektem radiowym „homebrew”, aby zbudować urządzenie, ale nie miałem umiejętności, aby w nim uczestniczyć. Shane zaprosił: „Chodź do mnie, a nauczę cię, jak się lutować.” James zaoferował: „Pomogę ci dobrać odpowiednie komponenty.” Jaime dodał: „Kiedy zbudujesz swoje urządzenie, daj mi znać. Pomogę ci to zaprogramować. „To są mentorzy.

Mentorzy są wszędzie. Musisz tylko patrzeć i pytać.

Interesuje mnie również nauka alfabetu Morse’a, metody przekazywania tekstu. To jest temat Roberta. Każdego tygodnia w klubie radiowym prowadzi praktykę kodowania. Jest jednym z najcichszych członków, ale postanowiłem go poznać. Daje mi wskazówki, jak szybko zacząć działać. On także jest mentorem.

Co to nam pokazuje? Mentorzy są wszędzie. Musisz tylko patrzeć i pytać. I możesz mieć więcej niż jednego. Mentoring nie jest jednak tylko rolą do odegrania. To jest partnerstwo. Ma dwa wymagania – osobę, która chce się uczyć, i osobę, która chce pomóc. Mentorzy lubią pracować z ludźmi, którzy są gotowi zrobić to, czego potrzeba, aby się rozwijać. Pierwszym krokiem w znalezieniu dobrego mentora jest stanie się typem osoby, z którą ktoś chce pracować.

W Toastmasters zaczniesz od jednego mentora, który pomoże ci nauczyć się podstaw: jak być chronometrażystą, jak pisać pierwsze przemówienia i jak pracować w Pathways. Mentor jest ci przypisany. Twój wiceprezydent ds. edukacji może zaoferować ci wybór mentorów – rozmowy z każdym z nich. Czy Wasze osobowości się zgrają? Czy wydają się zainteresowani byciem naprawdę pomocnymi?

Gdy będziesz uczestniczyć w kolejnych spotkaniach, zobaczysz, jak każdy z członków ma wyjątkowe atuty. Zanotuj to, a kiedy potrzebujesz pomocy w danym obszarze, odszukaj członka, który ma najsilniejsze umiejętności w tej dziedzinie. Jestem silny w dostarczaniu mowy i tworzeniu słów. Inny członek będzie silny w organizacji mowy. Ktoś inny może być silny w mowie ciała. Zdecyduj, którzy członkowie mają umiejętności, których potrzebujesz dzisiaj i załóżcie zespół mentoringu dla siebie.

Skąd wiesz, gdzie musisz poprawić? Posłuchaj swoich oceniających. Czy często słyszysz te same komentarze lub sugestie?

Pozostaje pytanie: Jaka jest wartość mentora? Krótko mówiąc, jest ukierunkowana, przyspieszona nauka. Program Toastmasters jest świetny – oferuje indywidualne nauczanie. Skorzystaj z tego. Czasami potrzebujesz pomocy, aby iść do przodu. A czasami będziesz potrzebować kogoś, kto będzie cię pociągał do odpowiedzialności. Mentor może ci pomóc na wszystkie te sposoby.

Jeden ostatnia myśl – mentorowanie idzie na dwa sposoby. Wszyscy mamy coś do przekazania. Bądź gotów pomóc innym w nauce, nawet jeśli jesteś nowy. Ostatecznie to jest to część bycia Toastmasterem.

 

Oryginalny tekst można znaleźć tutaj

Autor tekstu